Bojnice ako ideálne mesto pre gurmánov: Tipy na podniky, ktoré stoja za vyskúšanie

931
Gatro Bojnice

Radi objavujeme dobré reštaurácie či kaviarne nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Tentokrát nás zlákalo kúpeľné mesto Bojnice, ktoré má rozhodne čo ponúknuť. My sme tu strávili 2 noci a aj tak sme nestihli ochutnať všetko z nášho zoznamu. Tak sa poďte pozrieť, v ktorých podnikoch nám chutilo najviac.

Reštaurácie, kaviarne a iné podniky vždy hľadáme na google mapách. Sledujeme recenzie a skúsenosti užívateľov. Viackrát sa nám stalo, že sme reštauráciu vybrali náhodne a boli sme sklamaní. Preto radšej ideme na istotu. A tak to bolo aj v Bojniciach.

Máte chuť na raňajky či brunch?

Ubytovali sme sa v krásnej Folklórnej Chyži, čo bol zážitok sám o sebe. No ešte väčším zážitkom bola raňajkáreň Raňajka, ktorá sa nachádza v areáli ubytovania. Okrem výberovej kávy sme ochutnali raňajkové menu. A či nám chutilo? Vrátili sme sa sem aj na druhý deň, čo hovorí samo za seba. Menu bolo pestré, od klasiky v podobe párkov či parížskeho šalátu cez toast s avokádom až po domáci kváskový chlieb s vajíčkovou nátierkou.

Zdroj: Autor článku + Instagram

Podnik bol ladený do retro štýlu, preto sme sa po usadení ocitli rovno „u babičky“. Vintage nábytok, staré knihy aj retro dekorácie, to všetko podporilo náš dobrý dojem. Určite si tu dajte aj espresso či cappuccino, káva bola veľmi lahodná. Taktiež máte možnosť zakúpiť si naturálne vína od lokálnych predajcov zo Slovenska.

Kam na dobrý dezert či zmrzlinu v Bojniciach?

Počas leta tu nájdete celkom dosť zmrzlinární. Hneď vedľa vstupu do ZOO nás zaujala Talianska zmrzlina u Enisa, ktorá okrem klasických príchutí ponúkala aj napríklad veterníkovú. A veru, zmrzka tu stála za to. Kopčeky boli pomerne veľké, úplne nám na osvieženie stačil jeden. Ochutnali sme citrónovú, mangovú, pistáciovú aj karamelovú a nič viac nám k šťastiu nebolo treba.

Keďže dobrá káva je pre nás povinnosťou, hľadali sme kaviarne s výberovou. Zaujala nás kaviareň s rozprávkovým názvom – Jedna báseň kaviarnička. No a rozprávkové nemala len meno, ale aj kávu a veľkú ponuku dezertov. Mohli ste si tu vybrať klasiky ako linecké pečivo či krémeš, ale tiež moderné sladkosti ako Pavlovej mini tortičky alebo pečený nanuk. Poloha bola tiež super, priamo pod zámkom. Ak teda po prehliadke Zoo či zámku budete potrebovať dobiť baterky, viete, kam namieriť…

Jedlo, ktoré sa stane zážitkom

Presne také sme ochutnali v reštauráciách Alej Bojnice a Hyggie. Ktorúkoľvek z nich si vyberiete, budete spokojný. Už len záleží na tom, na čo budete mať aktuálne chuť.

Počas prvého dňa sme sa rozhodli, že by to chcelo niečo ázijské. Do oka nám padla Reštaurácia Hyggie Bojnice, ktorej jedálny lístok síce obsahoval len zopár jedál, no aj tak bolo z čoho vyberať. Ochutnali sme Vietnamské Bun Bo Nam Bo s hovädzím flank steakom. Mäso bolo veľmi dobre pripravené, bolo šťavnaté a mäkké zároveň. Porcia bola dosť veľká, celú sme ju ani nezvládli. Ešte sme tu ochutnali Kuracie Udon rezance s kuracím stehnom, ktoré boli plné zeleniny a chutili veľmi sviežo. Aj samotná atmosféra bola príjemná, posedieť sa dalo v moderne zariadenom interiéri aj na svetielkami vysvietenej terase.

Na druhý deň sme zašli do Alej Bojnice, o ktorej sme v minulosti písali aj samostatný článok. No a po rokoch sme sa rozhodli navštíviť ju opäť. Počas teplých dní vám odporúčame sadnúť si von a pri dobrom jedle si vychutnávať krásne výhľady na zámok.

Jedálny lístok v Alej je vyskladaný sezónne a v jednotlivých jedlách šéfkuchári spájajú chute, ktoré by vám bežne neprišli na um. A tak sme ochutnali kačacie prsia na rizote s červenou kapustou, silnou omáčkou a lesným ovocím. Nezvyčajná kombinácia, no každé sústo hralo pestrými chuťami, ktoré sa navzájom dopĺňali. Bez debaty vyhlasujem práve toto jedlo za to najlepšie, čo som počas nášho pobytu v Bojniciach ochutnala. Kolegyňa si zas vybrala kuracie stehno položené na kari omáčke s ryžou, čo bolo tiež veľmi dobré. Obe jedlá nielen chutili, ale aj vyzerali super.

Z Bojníc sa bez kúpeľných oblátok nevracajte

S touto vetou nás vyprevádzali naši rodinní príslušníci, tak sme im ich želanie, samozrejme, splnili. V Bojniciach nájdete pomerne veľa predajní s kúpeľnými oblátkami, dokonca sme tu našli aj automat. A automat tu nebol iba s oblátkami, ale aj s cukrovou vatou či s hranolkami. Ale pravdu povedať, vždy, keď sme okolo nich prechádzali, zívali prázdnotou.

Vráťme sa ale k oblátkam. Prešli sme sa po námestí a do očí nám udrela maličká predajňa, v ktorej boli oblátky zabalené v priesvitných obaloch a nie v krabiciach. Majiteľ nám ihneď ponúkol ich novinku na vyskúšanie – oblátku s bielym oreom. Ochutnali sme a bolo rozhodnuté, že túto kúpeľnícku maškrtu si domov prinesieme odtiaľto.

Pán majiteľ nám dokonca prezradil, že oblátky pečú už 27 rokov a ide čisto o poctivú domácu výrobu. Chválime aj rôznorodé príchute, okrem bieleho orea sme si odniesli nugátovú, horkú čokoládu aj slaný karamel. A cena? Necelé 2 € za celý balík.

Náš gastro výlet do Bojníc hodnotíme veľmi pozitívne. Toto malé kúpeľné mesto má rozhodne čo ponúknuť, a to nielen v oblasti gastronómie, ale aj histórie či zábavy. No keďže sme nestihli ochutnať všetko, čo sme plánovali, čoskoro sa sem určite vrátime.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama