zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Prázdniny sa augustom vždy preklenú do svojej druhej polovice, dozrieva aj neskoré ovocie a zelenina, svet vonia čerstvosťou. Augustové podujatia zamerané na gastronómiu nie sú náhodne umiestnené v tomto mesiaci. Čerstvosť láka a oslavy úrody sa začínajú. 

Netreba preto smútiť, že odišiel júl, ale tešiť sa zo všetkého, čo je pred nami. Aj preto sme si pre vás pripravili prehľad niekoľkých udalostí spojených s jedlom a nápojmi, ktoré stoja za to. Augustové podujatia majú vždy špeciálnu atmosféru – trochu nostalgie zmiešanej s dobrou náladou a teplými dňami.

Či už ide o oslavu dňa piva, dobrého vína, dozretého ovocia alebo umelecké podujatia spojené s bohatým výberom gastronomických pochúťok, august v žiadnom prípade nezaostáva za svojím predchodcom júlom. Na ktorej akcii sa vidíme?

Becher Garden Party (3. august – 1. september)

Tradícia pokračuje aj tento rok – so začiatkom v Bratislave v prvý augustový piatok. Doslovne obrovská párty plná miešaných drinkov a vynikajúceho grilovaného jedla pod holým nebom pod záštitou výrobcu alkoholického nápoja sa bude konať vo viacerých slovenských mestách. Po Bratislave nasleduje Trnava, Banská Bystrica, Žilina a leto uzatvárajú Košice. Ako bonus sa môžete naučiť pripravovať miešané drinky a užiť si vystúpenia viacerých slovenských kapiel.

augustové podujatia: foto: Facebook udalosti
foto: Facebook udalosti

Sobotné grilovačky v Petržalskej tržnici (4. august – 1. september)

Každú sobotu sa obyvatelia bratislavskej Petržalky môžu nechať unášať lahodnými vôňami, ktoré sa šíria z ich tržnice. Od polovice júla sa tam totiž každú sobotu konajú grilovačky plné znamenitej vône a pohody. Kto bude mať náladu na trochu letnej klasiky, nech sa zastaví a nebude sklamaný. Gril majstri pripravia jedlo a vy sa môžete sústrediť na ochutnávanie, hudobný sprievodný program a alko i nealko nápoje.

augustové podujatia: foto: Facebook udalosti
foto: Facebook udalosti

Pivný festival v Prešove (19. júl – 5. august)

Ešte počas prvého augustového týždňa máte možnosť zachytiť atmosféru najväčšieho pivného festivalu, ktorý bol tento rok ešte o týždeň predĺžený. Počas dlhého letného obdobia čakajú nielen na obyvateľov Prešova skvelé kapely, bohatý program pre deti od najmenších po najväčších a v neposlednom rade veľmi veľa chutného remeselného, čapovaného či ochuteného piva nielen zo Slovenska, ale aj z krajín známych svojou pivárskou tradíciou (Nemecko, Belgicko, Čechy).

augustové podujatia: foto: festivalpivny.sk
foto: festivalpivny.sk

Grape Festival (10. – 11. august)

Akoby sa pomaly stávalo tradíciou, že hudobné festivaly sa prelínajú s tými gastronomickými. Inak tomu nebude ani počas druhého augustového víkendu, keď vyvrcholí festivalové leto na letisku v Piešťanoch Grape Festivalom. Desiatky hudobníkov z celého sveta, diskusie, zábava a veľa veľa jedla pre všetkých – už dávno nie len festivalová klasika, ale aj stánky tých najlepších slovenských reštaurácií a experimenty, aké ste doteraz nejedli. Viac o zaujímavej ponuke jedál na piešťanskom hudobnom festivale počas minulých rokov sa dočítate TU.

augustové podujatia: foto: FB Grape Festival
foto: FB Grape Festival

Víno pod hviezdami v Pezinku (11. august)

Padajúce hviezdy, pezinské vinohrady, skvelé vínko, dobrá hudba, romantická atmosféra… Máme ešte pokračovať alebo sme vás už dostatočne navnadili na druhý ročník podujatia Víno pod hviezdami? Tešiť sa na Vás budú lokálne vinárstva, grilované dobroty, výborná káva či čokoláda, divinový guláš, domáce koláčiky, domáce limonády, syry z miestnej farmy a mnoho ďalšieho v spojení s vrcholiacim rojom padajúcich perzeíd. Vyzeráte to lákavo, čo poviete?

augustové podujatia: foto: pexels.com
foto: pexels.com

Street Food Park vol. 22 (15. – 18. august) 

Hesiel akcií Street Food Park je hneď niekoľko – jedným z nich je napríklad, že leto sa dá užiť aj v meste. Vďaka skvelej atmosfére a desiatkam predajcov tradičného i menej tradičného pouličného jedla určite nebudete odchádzať hladní. Podujatie je naviac aj ekologicky orientované a riadi sa tzv. zerowaste zákonom, teda zákonom nulového alebo len minimálneho odpadu. Tento rozmer gastronomického podujatia mu dodáva celosvetový charakter.

augustové podujatia: foto: Facebook udalosti
foto: Facebook udalosti

Agrokomplex v Nitre (16. – 18. august)

Kto by nepoznal najväčšiu poľnohospodársku výstavu na Slovensku, ktorá je úzko prepojená s potravinami a prirodzeným stravovaním pre naše končiny? Agrokomplex v Nitre sa tento rok bude zrejme opäť tešiť veľkej návštevnosti vďaka programu a vystavovateľom atraktívnym pre všetky kategórie ľudí z domova i zo zahraničia. Mlsní návštevníci by určite nemali obísť jeden z pavilónov, ktorý bude celý venovaný festivalu národných špecialít.

augustové podujatia: foto: Facebook udalosti
foto: Facebook udalosti

Letný medokvas (18. august)

Poznáte krásne a malebné Smolenice? Nech je vaša odpoveď hocijaká, nemali by ste si nechať ujsť malý komorný festival s názvom Letný medokvas práve v tejto obci. Stánky budú ponúkať jedlá rôznych druhov, voňavú kávu, no zamerané budú – samozrejme – predovšetkým na výrobky a nápoje z medu. Nepremeškajte možnosť ochutnať napríklad medový sajder, burčiak či medové limonády. Návštevu festivalu môžete naviac spojiť s malebným reprezentačným zámočkom, ktorý je verejnosti sprístupnený len počas letných mesiacov.

augustové podujatia: foto: Facebook udalosti
foto: Facebook udalosti

Bardejovský jarmok (23. – 26. august)

Podujatie s naozaj dlhou tradíciou sa uskutoční vo svojej modernej podobe tento rok už štyridsiatysiedmykrát. Jeho historická tradícia však siaha oveľa ďalej – začala sa už pred 667 rokmi a trvá dodnes. Časovo situovaný na úplnom konci leta predstavuje tento jarmok okrem umeleckých predstavení a stánkov s remeselnými a ručnými výrobcami aj skutočný festival gastronómie. Tešiť sa môžete na vône z každej oblasti – pečené mäsové dobroty, čerstvé ovocné šťavy, sladké medovníky a perníky, tradičné trdelníky a mnohé ďalšie. Tento rok je Bardejovský jarmok spojený aj s oslavami 777. výročia prvej písomnej zmienky o tomto malebnom mestečku na východe Slovenska.

augustové podujatia: foto: onlinebardejov.com
foto: onlinebardejov.com

Zaujala vás naša ponuka? Orientovať sa v takom množstve menších či väčších podujatí dá niekedy poriadne zabrať. Preto ak viete o nejakom podujatí, ktoré by si zaslúžilo propagáciu, napíšte nám o ňom viac do komentárov. Budeme sa tešiť a prajeme krásny august. :)

Zdroj foto: pexels.com, Facebook, pisrozumom.skonlinebardejov.com, festivalpivny.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

sledujte nás na:

FacebooklinkedininstagramFacebooklinkedininstagram