Aj vo Viedni si môžete dopriať slovenské a české dobroty

25372

Čarokrásne mesto Viedeň neláka len históriou, ale aj desiatkami reštaurácií a kaviarničiek s rôznym zameraním. Okrem stredomorských, gréckych, nemeckých či poľských nájdete v neďalekom malebnom hlavnom meste Rakúska aj slovenské a české reštaurácie.

Aj pri výlete do susedného Rakúska nám dobre padne kúsok domova a špeciálne to ocenia ľudia dlhodobo žijúci za hranicami. Často im chýbajú chutné bryndzové halušky, Česi nedopustia na svoje typické vepřo knedlo zelo… Slovenská aj česká kuchyňa sú veľmi bohaté na sýte gastronomické zážitky, ktoré chutia výborne aj s výhľadom na Stephansdom, dominantu Viedne. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa nedokážu vzdať jedla svojej krajiny, pozrite si pár tipov, kde vás kráľovsky obslúžia a vy sa na chvíľku budete cítiť ako doma pri stole s mamou či babkou. Okrem iného je to aj skvelá príležitosť vziať sem svojich rakúskych priateľov a ukázať im, ako sa varí u nás doma.

zur Böhmischen Kuchl

Hneď ako prvá nás očarila reštaurácia zur Böhmischen Kuchl, ktorá disponuje naozaj veľmi originálnym zariadením v štýle stredovekej kuchyne. Drevo, hrnčeky, prírodné materiály a k tomu kvalitné české jedlo, to všetko zaručuje príjemný zážitok. Česká kuchyňa je reprezentovaná podľa majiteľky troma základnými piliermi – vysoká kvalita surovín aj pripravovaného jedla, tradičné recepty vylepšované po generácie a starostlivá príprava s láskou. Reštaurácia sa odvoláva na dlhoročnú tradíciu českej kuchyne, takže v jedálnom lístku nechýbajú knedlíky, ovocné knedlíky, zemiakové placky, ktoré môžete zapiť pivom Budweiser, dobrým moravským vínom alebo tradičnou slivovicou.

viedeň slovenské a české reštaurácie: Schlösselgasse 18 1080 Wien
Schlösselgasse 18, 1080 Wien, foto: www.zurboehmischenkueche.stadtausstellung.at/galerie/

Restaurant Pressburg

Ako už samotný názov hovorí, prenesiem sa na Slovensko do reštaurácie, ktorá nesie názov historickej Bratislavy, Pressburg. Najviac si tu vychutnáte to úplne najtypickejšie jedlo – desiatky Slovákov nedajú dopustiť na bryndzové halušky, ktoré kuchári pripravujú v tomto podniku. V jedálničku sa ďalej objavuje aj piešťanská kotleta, stupavská kotleta alebo Zbojník, plnené zemiakové placky s pikantným bravčovým mäskom. Halušky dokonca nájdete aj pod slovenským názvom – ach, nezaváňa to nostalgiou po domove?

viedeň slovenské a české reštaurácie: Simmeringer Hauptstrasse 96a 1110 Wien
Simmeringer Hauptstrasse 96a, 1110 Wien, foto: restaurant-pressburg.stadtausstellung.at

Restaurant Böhmerwald

Blízko krásneho zámku Schloss Belvedere (pozri titulnú fotografiu, zdroj foto: pixabay.com) nájdete ďalšiu z českých reštaurácií, rodinný podnik Restaurant Böhmerwald„Všetky pamätihodnosti sú v našej blízkosti a snažíme sa, aby bol zákazník vždy spokojný. Ponúkame jedlo z najlepších surovín za férové ceny, a atmosféra tiež nie je na zahodenie.“ uvádzajú o sebe na svojej internetovej stránke majitelia. A naozaj, stačí prejsť päť minút pešo od hlavnej stanice Hauptbahnhof a ocitnete sa akoby v srdci Čiech – typickou prísadou jedál je štipľavý chren, nechýbajú knedlíky, bravčové kolienko či dobré pivo. Hurá do českého lesa!

viedeň slovenské a české reštaurácie: Argentinierstrasse 66, Wiedner Gürtel 20, 1040 Wien
Argentinierstrasse 66, Wiedner Gürtel 20, 1040 Wien, foto: www.restaurant-boehmerwald.at

Biergarten – Schweizerhaus

Kto nebol v zábavnom parku Prater, akoby ani nebol vo Viedni. Uprostred hluku, zábavy a detského jasotu sa nachádza záhradná piváreň Schweizerhaus, ktorá nie je typicky vyhranená na českú či slovenskú kuchyňu, no vo svojom jedálničku myslela aj na nás. Desiatky ľudí, ktorí vyhladli na atrakciách, si pochvaľujú skvelé pivo a príjemný a spokojný personál. Vo Schweizerhause je vždy plno, v akomkoľvek ročnom období i počasí. Konajú sa to rôzne akcie a podujatia, ktoré lákajú zákazníkov. Dobrou reklamou pre majiteľov je aj vysoká kvalita jedla – originálna pražská držková polievka, slovenská polievka so zakysanou smotanou, domáci segedínsky guláš… Mohli by sme menovať veľmi dlho. Jednoducho ju musíte len navštíviť.

viedeň slovenské a české reštaurácie: Prater 116, 1020 Wien, Österreich
Prater 116, 1020 Wien, Österreich, foto: www.facebook.com/schweizerhaus

Schönbrunner Stöckl

Najesť sa v prostredí, v akom jedla samotná cisárovná Sissi, tým by určite nikto nepohrdol. Vychutnávať si k tomu ale špeciality svojej domoviny, to tomu dodalo ešte väčší šmrnc. V samotnom srdci letného sídla Habsubrgovcov nájdete krásnu historickú reštauráciu Schönbrunner StöcklV ponuke sa orientuje najmä na jedlá z čias historických, z čias Rakúska-Uhorska, a preto sa na jedálny lístok dostali aj jedlá ako sviečková, pražská pečená kačka, lievance či kvalitný silný slepačí vývar. Všetko jedlo je nainštalované do honosnej podoby, aby chutilo ešte lepšie. Reštaurácia má aj sezónnu ponuku podľa aktuálnych rastlinných produktoch na poliach. 

viedeň slovenské a české reštaurácie: Schönbrunn Meidlinger Tor, 1130 Wien
Schönbrunn Meidlinger Tor, 1130 Wien, foto: www.schoenbrunnerstoeckl.com

Veríme, že vo Viedni sa nachádzajú ďalšie skvelé reštaurácie s bohatou ponukou jedál typických pre Slovensko a Česko, ktoré sme nespomenuli. Ktoré patria k vašim najobľúbenejším? Napíšte nám do komentára alebo na našu facebookovú stránku a pripojte sa s nami k inšpirovaniu ľudí, kam na obed!

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama