Aby boli letné večery dokonalé: Tipy, ako si spríjemniť a skrášliť vonkajšie stolovanie

499
vonkajšie stolovanie Menučka
foto: Canva

Dni sú dlhé a prehriate slnkom. Počasie a letné večery priam lákajú k tomu, aby sme oprášili záhradný nábytok a pripravili si aj tento rok vonkajšie stolovanie, kde sa budeme cítiť príjemne. Máme pre vás zopár tipov, vďaka ktorým sa vo svojej záhrade či na balkóne budete pri stolovaní cítiť ako na dovolenke.

Leto je ideálnym obdobím na vychutnávanie si jedla pod šírym nebom. Či už plánujete rodinnú grilovačku, romantickú večeru pri západe slnka alebo oslavu s priateľmi, vonkajšie stolovanie môže byť vždy nezabudnuteľným zážitkom.

Ak chcete premeniť svoju záhradu, terasu alebo balkón na útulné miesto ideálne letné hostiny, existuje množstvo jednoduchých a kreatívnych spôsobov, ako to dosiahnuť. Pozrite si niektoré z našich tipov, ktoré sme pre vás zozbierali ⭣

Stavte na kvalitný záhradný nábytok

Alfou a omegou je v tomto prípade záhradný nábytok, ktorý tvorí takzvaný centerpiece celého vonkajšieho stolovania. Okolo neho sa budete zhromažďovať, na ňom budete stolovať, oddychovať a tráviť na ňom najviac času vonku.

záhradný nábytok
foto: Canva

Preto by ste mali staviť na kvalitné a nadčasové kúsky, ktoré vám budú robiť radosť dlhý čas. Venujte výberu dostatok pozornosti, aby vám nábytok spôsoboval radosť a prinášal komfort. Nezabudnite ani na ďalší dôležitý aspekt – záhradný nábytok by mal byť však predovšetkým odolný voči poveternostným podmienkam, aby dokázal odolať dažďu, vetru a slnečnému žiareniu bez straty kvality a vzhľadu.

Skvelým riešením menším priestorov je napríklad skladací nábytok (stoličky a stoly do záhrady), ktoré po jedle jednoducho odložíte bokom a môžete priestor využiť inak.

Tí šťastnejší s veľkou terasou či dokonca záhradou si môžu dopriať aj väčšie a pohodlnejšie kúsky nábytku, napríklad záhradné ležadlá, pohodlné postele či veľké sedacie súpravy. Potom už nebude problém usadiť celú rodinu či veľkú partiu priateľov a vonkajšie stolovanie sa stane skutočným letným potešením.

nábytok na balkón
foto: Canva

Tip: Ak máte naozaj malý priestor na vonkajšie stolovanie, napr. balkón alebo menšiu terasu, môžete staviť aj na viacúčelový nábytok. Ten môžete prestavať či napríklad vložiť jeden do druhého v prípade, že potrebujete priestor využiť nejakým iným spôsobom.

Zlepšite si vzťahy a načerpajte inšpiráciu. Toto je 7 dôvodov, prečo je skvelé najesť sa vonku »

Myslite na ostré slnko

Vonkajšie stolovanie neznamená len romantickú večeru pri sviečkach. Môžu to byť aj raňajky alebo ľahký obed počas pracovného dňa. Preto by ste nemali podceňovať vytvorenie tieňa. Je na vás, ako to urobíte, možností je neúrekom. Pridajte do svojej záhrady slnečníky, altánky či markízy, no dbajte na to, aby vás esteticky nevyrušovali a priniesli vám viac úžitku ako starostí.

Tip: Súkromie je dôležité pre váš dobrý pocit. V prípade, že máte balkón tesne susediaci s iným, terasu, na ktorú vám vidia susedia či dvor, ktorý je priamo vo výhľade domu odvedľa, vonkajšie stolovanie môže byť pre vás nepríjemné. Stratu súkromia môžete jednoducho vyriešiť pomocou paravánov. Existujú v moderných alebo nadčasových klasických dizajnoch, ktoré vás atmosférou prenesú do dediny na Pyrenejskom polostrove.

Nezabudnite na dekorácie a detaily

Konečne sa dostávame k tomu, čo urobí vaše vonkajšie stolovanie dokonalým. Vďaka dekoráciám, ktoré si nakombinujete podľa svojho vkusu, sa vaša záhrada bude od ostatných líšiť. Toto sú detaily, ktoré by ste mali vyberať podľa svojich predstáv:

kvetináče na balkón
foto: Canva
  • kvetináče s kvetmi, kríčkami či malými skalkami, ktoré vás rozveselia pri každom pohľade na ne. Skvelé sú najmä na balkónoch a terasách v mestách, kde prinesú viac zelene a pocit želaného pokoja.
  • svetielka a sviečky rozžiaria každý vonkajší priestor a vytvoria atmosféru ako z filmu
  • vankúšiky a podsedáky by ste nemali podceniť, len vďaka nim dosiahnete dokonalé pohodlie na sedenie
  • vonkajší koberec vyrobený zo špeciálnych odolných materiálov celý priestor krásne spojí
  • pridajte aj deky – niektoré letné večery sú chladné a hostia iste ocenia možnosť prikryť sa mäkkou dekou, ktorá je vyhriata od slnka

Tip: Nezabudnite dekorácie a doplnky zladiť dokopy, aby vytvárali príjemný priestor, nie preplnený miš-maš. Výraz clutter, ktorý používame v angličtine, je niečo, čomu sa v záhrade či na balkóne rozhodne chcete vyhnúť. Používa sa na opis stavu, keď je priestor preplnený rôznymi predmetmi. Často neusporiadanými a roztrúsenými, čo spôsobuje pocit neporiadku a chaosu.

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama