7 najkrajších filmov pre skutočných gurmánov

17057

Gastronómia patrí k obľúbeným témam už po stáročia – radi si vymieňame recepty, rozprávame sa o dobrom jedle a spájame si s ním príjemné spomienky. Kulinársky svet je námetom množstva príbehov, preto je ľahké, čo bude témou dnešného článku – najkrajšie filmy o varení. 

Či už filmy s romantickou zápletkou, vtipným vyvrcholením alebo ponaučením, všetky ich spája jedno – gastronomická tematika. Je vďačná na spracovanie, baví a láka nás a často nás naučí aj zopár tipov, ako zlepšiť svoje varenie. Existujú stovky filmov, ktoré sú pretkané voňavými receptami, šéfkuchármi alebo reštauračnými kritikmi. Ak však patríte ku skutočným gurmánom, malo by byť pre vás samozrejmosťou pozrieť si náš výber. Nasledujúcich sedem filmov nás zaujalo svojou zápletkou, jedinečným spracovaním a prepojením jedla so životnými príbehmi ľudí. Všetky majú niečo spoločné, dokazujú, že vďaka výnimočnému spojeniu chutí dostáva náš život tú správnu dávku vášne. Je medzi nimi aj váš obľúbený?

Iba na objednávku

Reštaurácia, v ktorej krásna a veľmi nadaná Kate (Catherine Zeta Jones) pracuje ako šéfkuchárka, neprijíma ľudí len tak – vždy je vypredané a hostia sa u nej môžu najesť len na objednávku. Žiaľ, život niekedy nie je taký jednoduchý ako zaplnené stoly reštaurácie, a najmä, nefungujú v ňom žiadne objednávky. Kate si rozhodne neobjednala veľkú rodinnú tragédiu, ktorá ju zasiahla na vrchole jej kariéry. Pri autonehode zahynula jej sestra a zanechala po sebe malú dcérku, o ktorú sa Kate má postarať. Chaos, ktorý nastal v jej nalinajkovanom živote, prekvapí aj ju samotnú. Je nútená vziať si voľno z práce a keď sa vracia, nachádza tam nového kuchára a šokovane zisťuje, že jej kuchyňa funguje naďalej aj bez nej. Nick (Aaron Eckhart) ju irituje svojím usmiatym a pohodovým prístupom k vareniu a zamestnancom. Po tom, ako ho majiteľka reštaurácie prijme natrvalo, sa začne séria smutných i vtipných momentov, ktoré dokazujú, že život je skutočne nevyspytateľný.

Julie a Julia

Meryl Streep je nepochybne hviezdou obrovského rozmeru a pani herečkou, a preto bolo jej obsadenie do filmu Julie a Julia z roku 2010 režisérkou Norou Ephron rozhodne správnym krokom. O kvalite filmu svedčia aj získané ceny – Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara pre Meryl Streep za hlavnú rolu kuchárky Julie, ktorá napísala kuchársku knihu s názvom „Mastering The Art Of Frech Cooking“ (Zvládnutie umenia francúzskej kuchyne, pozn. redakcie). Hlavná línia filmu hovorí o tridsaťročnej Julie Powell (Amy Adams), ktorá sa, nespokojná so svojím životom, jedného dňa rozhodne uvariť všetkých 524 receptov z vyššie spomínanej knihy za jeden rok. Okolie nechápe a zároveň aj podporuje jej šialený nápad, Julie si zakladá blog, na ktorom propaguje svoje recepty, a všetko prepája s kuchárskou hviezdou šesťdesiatych rokov. Ako dopadlo jej snaženie si pozrite v príbehu natočenom na základe skutočných udalostí.

Ratatouille

Krásna rodinná animovaná komédia nás teší už od roku 2007. Trochu netradičným kuchárom a hlavnou hviezdou rozprávky je malý nenápadný potkan Remy s veľkým snom, stať sa uznávaným francúzskym kuchárom. Spoločne so skrachovaným vynášačom kuchynských odpadkov Linguinim sa vydávajú za svojím cieľom, pevne odhodlaní dosiahnuť úspech. Pixar Studios nás v tomto opäť presvedčil, akých talentovaných animátorov zamestnávajú – jedlá vyzerali takmer reálne a voňali aj cez televíznu obrazovku. V roku 2008 získal režisér filmu Brad Bird Zlatý glóbus aj Oscara za najlepší animovaný film, a my s porotcami môžeme len súhlasiť. Ratatouille nepatrí len k najlepším filmom o varení a profesionálnych reštauráciách, ale aj k najlepším animákom minulého desaťročia. Milujú ho deti aj dospelí, takže ak ste ešte zábavný príbeh o priateľstve nešikovného chlapca a talentovaného potkana nevideli, nemali by ste dlho váhať.

Křidýlko nebo stehýnko

Stará komédia, pri ktorej sa budete chytať za brucho, je jedna z klasík, ktoré musíte vidieť. Nezabudnuteľný francúzsky herec Louis de Funès sa tentokrát neprezliekol za žandára, ale za skúseného gastronomického znalca Charlesa Duchemina. Nekorunovaný kráľ francúzskej gastronómie chodí v rôznych oblečeniach po celom Francúzsku a nekompromisne kontroluje, ako kuchyne varia. Sprievodcu mu robí aj jeho syn Gérard, ktorý sa vidí v práci cirkusového klauna, ale otcovo rozhodnutie je nekompromisné. Film z roku 1976 je pretkaný vtipnými situáciami a nabitý smiechom najmä v časti, keď otec so synom objavia továreň, kde vyrábajú gumovo-plastové jedlo. Pripravte si vreckovky, je možné, že budete plakať od smiechu nad majstrovstvom jedného z najlepších francúzskych komikov.

Čokoláda

Juliette Binoche je krásna a záhadná a perfektne sa hodí na rolu samotárskej majiteľky čokoládovne, ktorá sa presťahovala do časom zabudnutého mestečka. Ako cestovateľka Vianne Rocher prichádza spoločne so svojou dcérkou Anouk do mesta, kde sa viac ako sto rokov nič nezmenilo, a otvára si tu čokoládovňu. Pomocou drobných sladkých dobrôt si nachádza cestu k srdciam miestnych obyvateľov, no nájdu sa aj takí, ktorým leží v žalúdku jej inovátorsky postoj k životu. Rozhodnú sa ju vyštvať, a tak sa mestečko rozdelí na dva tábory – na konzervatívnych, ktorí túžia po pravidlách a na tých, ktorých srdcia Vianne obmäkčila. Napokon sa nájde niekto, kto nenechá chladnou ani ju samotnú. Na scéne sa objavuje Rouxe v podaní charizmatického Johnyho Deppa a Vianne sa podlamujú kolená… Vášeň, láska a pokušenie, to všetko symbolizuje film Čokoláda, ktorý si vyslúžil za svoje spracovanie 5 nominácií na Oscara.

Jedz, modli sa a miluj

Filmy natočené na základe skutočných udalostí v nás vždy vyvolávajú silné pocity, a inak tomu nie je ani pri filme Jedz, modli sa a miluj v hlavnej úlohe s oscarovou herečkou Juliou Roberts. Nie je to tak celkom film o varení či o jedle ako takom, rozpráva skôr príbeh jednej ženy, ktorá sa rozhodla prekonať svoju nespokojnosť so životom, odísť na jeden rok a precestovať Taliansko, Indiu a Bali, aby zistila, ako chutí skutočný život. Najmä v prvej tretine filmu sa frustrovaná a uponáhľaná hrdinka Liz Gilbert postupne mení na usmiatu ženu – zisťuje, ako chutí život v Taliansku s jeho chrumkavou pizzou, výnimočnými cestovinami a lahodným talianskym jazykom v pozadí. Naučí sa vychutnávať si svet pomocou rozmanitých vôní a stáva sa z nej skutočná gurmánka a odborníčka na jedlo odhodlaná dokončiť svoju cestu za poznaním.

Oui, šéfe!

A napokon našu sedmičku uzatvára film z francúzsko-španielskej koprodukcie z roku 2012, v ktorom hviezdi Jean Reno. Skvelá komédia rozpráva príbeh o mladom kuchárovi plnom nápadov, ktorého chute a myšlienky nikto nechápe, a tak je nútený robiť podradné práce za málo peňazí. Jeho snom je stať sa špičkovým kuchárom, no zdá sa, že k tomu povedie ešte dlhá cesta. Na čele druhej línie príbehu stojí slávny šéfkuchár Alexandre Lagarde, ktorý je konfrontovaný novým majiteľom reštaurácie. Má vytvoriť špeciálne jarné menu, no zdá sa, že mu postupne dochádzajú nápady a inšpirácia. Osud zvedie cesty týchto dvoch dokopy, a tak nás dvojica v podaní Jean Reno a Michaël Youn zabaví v milých a často na prasknutie napätých situáciách v profesionálnej kuchyni.

Zdroj titulná fotografia: csfd.sk

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
reklama