5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami

Po štyroch rokoch štúdia na UKF v Nitre a neraz veľkom sklamaní z ponuky našej univerzitnej jedálne som sa spolu s mojimi spolubojovníkmi rozhodla pátrať po vhodných alternatívach, ktoré mesto Nitra hladným študentom ponúka. Reštaurácií v Nitre je viac než dosť, no v našom výbere veľkú rolu často zohrávala práve vzdialenosť od fakulty či hrúbka biednej študentskej peňaženky. Ku ktorým nitrianskym menučkam ma nohy zaviedli a aké boli?

Múzeum – obed, ktorý neohúri, ale ani neurazí

Kaviareň a reštaurácia sídliaca v krásnej, aj keď trochu zanedbanej budove Nitrianskeho múzea, sídliaceho na Štefánikovej triede 1 (priamo na pešej zóne), bola prvou métou v pátraní po obedových menu v Nitre. A práve táto reštaurácia patrí k tým, ktoré sme navštevovali najčastejšie. Za mňa musím povedať, že zrejme ani nie tak vďaka dobrému menu, ale skôr zaujímavému prostrediu a príjemnému personálu… 

muzeum 5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami
Zdroj foto: Wikipedia

Bolo to však už dávnejšie, preto nemôžem byť v mojom hodnotení veľmi aktuálna. Aj keď, povedzme si pravdu, v Múzeu vždy tak trochu zastane čas. :) Ten tu zastal zrejme aj pri zariaďovaní reštaurácie, ktoré je skromnejšie, ale postačujúce. Príjemnú atmosféru dotvárajú fotografie starej Nitry, ktoré, hoc by som tam chodila každý deň, vždy upútali moju pozornosť.

Menu ako také bolo cenovo dostupné, mám pocit, že vždy pod 4 eurá. Podľa aktuálnej fanpage na Facebooku však menu v Múzeu stojí v súčasnosti presne 4 eurá. Chuťou a porciou mi však menučka z tohto miesta vždy svojím spôsobom pripomínali lepšiu jedáleň, čo je však pri obedových menu častým faktorom. Koniec koncov, nejde o nijaký gurmánsky zážitok. Musím tak podotknúť, že v Múzeu sa vždy dalo vcelku príjemne, za dobrú cenu a rýchlo najesť, ale potešenia mojich chuťových buniek som sa tu nedočkala. A tak nezostávalo nič iné, len pátrať ďalej.

Reštaurácia Hofferka pre náročnejších hladošov

Nebolo treba chodiť ďaleko od Múzea a v centre mesta sme natrafili na reštauráciu Hofferka, ktorá spadá do siete stravovacích a ubytovacích zariadení Hoffer, v Nitre viac než len známych. Hoci sme si tu za menu trochu priplatili (cena sa pohybuje okolo 4,50 eur), skutočne sa vyplatilo. Veď čo viac poteší hladného človeka ako menu pozostávajúce z predjedla, polievky, hlavného jedla a dezertu? Navyše, jedlo bolo veľmi chutné, takže dojem bol viac než len dobrý.

hoffer - 5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami
Zdroj foto: www.penzion-hoffer.sk

A vždy ma pobaví, keď mi spolužiačka povie, že z obedu od Hoffera má nielen obed, ale aj večeru. Polovicu zje v reštaurácii, zvyšok si nechá zabaliť na internát. A nie je jediná, ktorá to tak robí, a poviem vám, ani sa nečudujem, pretože tie porcie sú naozaj veľké. Navyše, interiér pôsobí veľmi pekným tradičným dojmom, čiže obed strávený v tejto reštaurácii je príjemným spestrením bežného dňa. Ale viete, ako to chodí, jeden deň hojno, a druhý… cestoviny so syrokrémom. :)

Reštaurácia s pizzériou Tantal ukrytá medzi fastfoodmi obchodného centra

Keďže moja katedra sídli v budove filozofickej fakulty v blízkosti obchodného centra s názvom Centro Nitra, bolo jasné, že na obed skôr či neskôr zavítam aj tam. A stalo sa. Keď sme kráčali smerom k fastfoodom, spočiatku som si myslela, že sa postavím niekde do radu na burger či kebab. Ale čakalo ma milé prekvapenie v podobe talianskej reštaurácie ukrytej v úzadí fastfoodov, z ktorej dojem kazil azda len výhľad na množstvo stolov a stoličiek stravovacích zariadení pred ňou.

Tantal - 5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami
Zdroj foto: www.centronitra.sk

Školení kuchári, home made omáčky, jedlá z výberového mäska od slovenských dodávateľov, prvotriedne suroviny od špičkových domácich výrobcov. To všetko sľubuje Tantal. A po ochutnaní jedla či pizze z tejto reštaurácie nadobudnete pocit, že čo sľubujú, to aj plnia. Menučko z Tantalu je naozaj chutné, a tak tu určite nebudete mať dojem, že sa stravujete v akejsi vývarovni.

Nevýhodou je však vyššia cena, a to približne 4,60 eur (bez dezertu a predjedla :)). A ak vás chytí pri jedení smäd, taktiež si budete musieť dosť priplatiť. Ak však chcete kvalitný obed, Tantal vás určite nesklame. Dôkazom sú často postávajúci ľudia pred reštauráciou, ktorí čakajú, kým sa uvoľní miesto na sedenie.

Ako som sa v Pensione Ristorante Moretti ocitla…

V nitrianskej reštaurácii Moretti, ktorá sídli na Sládkovičovej 15, som sa ocitla spolu s mojimi spolužiačkami úplnou náhodou. Nepoznali sme reštauráciu, nepoznali sme ceny, zlákal nás zovňajšok, honosnejšie pôsobiaci interiér a blízkosť školy. A tiež chuť na dobrú pizzu. A tak sme tam vošli. Keď sme však uvideli ceny na jedálnom lístku, reakciou bolo, že sme si objednali a následne rozdelili len jednu jedinú pizzu. :)

Moretti - 5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami
Zdroj foto: http://r-ec.bstatic.com

Avšak po okúsení pizze bolo hneď jasné, že v tejto reštaurácii si priplatíte naozaj za kvalitu a vynikajúcu chuť talianskych jedál. A tak som po istom čase do Pensione Ristorante Moretti zavítala aj na obedové menu. Pripraviť si treba aspoň 5 eur, preto rozhodne nejde o každodenný spôsob lacného stravovania sa. Ale ak si chcete na obed zájsť na chutné jedlo a urobiť si aj takýmto spôsobom radosť, určite neobanujete.

V mojom pátraní po ideálnom nitrianskom menučku však mali ceny, zdá sa, neustále stúpajúcu tendenciu. Preto som vytrvalo hľadala alternatívu, ktorá poteší, zaženie hlad a neublíži môjmu rozpočtu. A viete čo? Našla som tú svoju.

Izba starej matere – môj doposiaľ osobný študentský TOP

Na Ulici Radlinského 8, v uličke smerujúcej do centra mesta, sídli nenápadná reštaurácia s názvom Izba starej matere. Ide v podstate o priemernú reštauráciu, pričom sa mi zdá, že funguje len počas obedov. Je však veľmi blízko mojej školy a dovolím si tvrdiť, že sa v nej dá za rozumnú cenu veľmi dobre najesť. Izba starej matere zároveň nemá svoj názov len tak pre nič za nič. Vskutku je zariadená tak, že vám pripomína izbu starej mamy na dedine, aj keď určite na tom ešte treba popracovať. V každom prípade má toto nenápadné miesto veľmi špecifickú atmosféru.

Izba starej matere - 5 reštaurácií, do ktorých som sa v Nitre vybrala obedovať medzi prednáškami
Zdroj foto: eng.nisys.sk

Ale čo mám na Izbe starej matere najradšej? Možno tú jednoduchosť, možno to, že si polievku naberám sama a vždy si jej dám toľko, koľko chcem, možno ochutenú vodu v džbánoch, ktorú si môžete kedykoľvek zobrať či naliať si z nej do pohára, a určite chutné jedlo. Náročný labužník by si tu zrejme nepochutil, ale mne sa ešte nestalo, že by som odtiaľto odišla hladná. Porcie sú dostatočne veľké, jedlo s prihliadnutím na cenu 3,60 eur veľmi dobré a obsluha milá.

A čo ma vždy poteší je, že aj keď by som si v istý deň nevedela z ponuky vybrať nič, vždy sa môžem spoľahnúť na stálu klasiku v podobe vyprážaného syru s hranolkami alebo výborného zeleninového šalátu s grilovanou zeleninou, mäskom a hriankami, ktorý ma ešte nikdy nesklamal.

Samozrejme, v Nitre je ešte množstvo reštaurácií, ktoré som nenavštívila, a každému vždy chutí inak. Preto budem len rada, ak sa podelíte aj vy o svoje „obedové vychytávky“, nech viem, kde sa počas prestávky medzi prednáškami vyberiem na obed v Nitre nabudúce. :)

autorka: Kristína Biela

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
referencie