4 tipy na rýchlu večeru, ktorú zvládne aj kuchár začiatočník

208

Prišli ste domov po náročnom dni z práce a posledné, na čo máte chuť, je dlhé varenie? Poradíme vám, ako v rámci prípravy jedla spojiť dve užitočné veci – navarte rýchlo a zároveň zdravo. Môžete si dopriať chutný zeleninový šalát, ktorý si dokážete pripraviť za pár minút alebo iné zeleninové jedlo nenáročné na prípravu. Prinášame vám štyri tipy, ako sa večer rýchlo, ľahko a chutne najesť.  S týmito receptami si poradí aj menej zdatný kuchár bez skúseností. 

Rýchly zeleninový šalát so syrom

Zeleninový šalát si môžete pripraviť na sto spôsobov – stále bude chutný, pričom vždy môže byť iný. Ak hľadáte zdravé recepty na šaláty, variácia zeleniny a syra sa zrejme bude nachádzať niekde na vrchných priečkach, ak nie úplne na čele. Ide o pomerne lacnú a rýchlu večeru. Stačí si vybrať a pripraviť zeleninu, pridať koreniny, prípadne aj zálievku a samozrejme vybraný syr.

Zdroj foto: nblx / Shutterstock.com

V rámci týchto šalátov si môžete pozrieť napríklad recept na taliansky šalát Caprese zo zrelých paradajok, bazalky a syra mozzarella. Populárny je aj grécky šalát, v ktorom sa najčastejšie nachádzajú paradajky, uhorka, olivy, oregano a feta syr, prípadne balkánsky syr. Fantázii sa však v gastronómii medze nekladú, preto môžete s výberom zeleniny a syrov experimentovať. Nájdite si svoju vlastnú obľúbenú kombináciu!

Ak máte radi výraznejšie chute, využite klasickú zálievku na zeleninový šalát – stačí zmiešať olivový olej, oregano, bazalku a podľa chuti šťavu z citróna, prípadne ocot (vínny alebo balsamico). 

Ľahký cestovinový šalát


ODPORÚČAME VÁM:

Ste zákazník reštaurácií?
Pozrite si denné menu v okolí. Ste majiteľ alebo manažér reštaurácie?
Pridajte sa na portál Menučka
a uverejňujte tu Vaše menu.
Priama registrácia tu.

Veľmi obľúbené bývajú cestovinové šaláty. Predstavujú ideálnu voľbu, ak si chystáte obed do práce, do školy, na výlet či práve na večeru. Pri ich príprave odporúčame riadiť sa jednoduchým pravidlom50% by mali tvoriť cestoviny, 25% bielkoviny (mäso, ryba, syr, vajíčko) a zvyšných 25% zelenina. Samozrejme, podľa chuti sa môžete s týmto zložením „hrať”. Dôležité je však ujasniť si, že cestovinový šalát so zeleninou môže byť ľahkým a nutrične vyváženým jedlom. Stačí, ak si vyberiete vhodnú sezónnu zeleninu a namiesto smotany či majonézy zvolíte ľahšiu variantu v podobe jogurtu, prípadne rastlinného mlieka s bylinkami. 

Obľúbené sú cestovinové šaláty s tuniakom, kuracím mäsom (pre exotickejšiu alternatívu tohto receptu pridajte aj ananás) alebo klasický cestovinový šalát so šunkou a syrom. Ich príprava je veľmi jednoduchá a rýchla.

Zapekaná zelenina

Ak máte chuť na teplú večeru, no mäso vám nie je po chuti, nech už je dôvod akýkoľvek, prinášame vám inšpirácie na najlepšie vegetariánske recepty so zeleninou. Tá sa dá pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Pokiaľ túžite po naozaj rýchlej večeri, môžete siahnuť po zapekanej zelenine v rúre. Najčastejšie sa za týmto účelom využíva cuketa, prípadne patizón či baklažán. Stačí si pripraviť napríklad spomínanú cuketu, vydlabať ju, pridať do vzniknutej jamky syr, napr. mozarellu, či ďalšiu nakrájanú zeleninu, dochutiť koreninami a vložiť do vyhriatej rúry. Za niekoľko minút bude hotová vaša chutná vegetariánska večera. 

Zdroj foto: Cesarz / Shutterstock.com

Zeleninové fašírky

Čoraz viac ľudí preferuje zeleninové recepty, a to hlavne vzhľadom na ľahšie trávenie a priaznivé účinky na zdravie. Navyše, klasické mäsové recepty sa dajú pomerne ľahko zameniť za zeleninové. Príkladom sú aj zeleninové fašírky. V ich prípade môžete pokojne zmiešať to, čo „chladnička dala”, čiže zeleninu, ktorú doma máte, do jednej hmoty s vajíčkom, ochutiť, obaliť v strúhanke a vypražiť na panvičke. Aj napriek vyprážaniu na masti či oleji sa stále jedná o zdravé a chutné jedlo, ktoré sa hodí na rýchlu večeru po ťažkom dni, keď si chcete dopriať a načerpať novú energiu. Alternatívou však môžu byť aj fit zeleninové fašírky pečené v rúre

zdieľať tento článok na:
FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin
Sledujte nás na Facebooku